Kúpil som si počítačové komponenty ...

a niečo nejde ...

 

Najčastejšie príčiny neúspechu:

 

Nové komponenty sú nezlučiteľné s ostatným systémom pravdepodobne staršieho počítača. Pre to doporučujeme pri nákupe sa informovať, či to, čo kupujete, pôjde s tým ostatným, čo máte doma. Aj keď sa taká otázka môže zdať nelogická (pre čo by to nemalo ísť?) je vždy na mieste. Ak sa zákazník nič nepýta, predpokladáme, že vie čo kupuje. Ak ste na pochybách, prineste radšej Váš počítač k nám ukázať, na počkanie vec posúdime, poradíme, veľa vecí je možné zamontovať na počkanie a vyhnete sa sklamaniam. Verte, že počítač nie je "skladačka", ako to niektorí dehonestujúco nazývajú, ale zložitý technický systém, kde všetko so všetkým súvisí a nie všetko so všetkým za každých okolností bude pracovať tak, ako by sme predpokladali !!!

Pri inštalácií neopatrnosťou alebo nevedomosťou došlo k zničeniu komponentu. No, je to nepríjemné, ale stáva sa, pokrok techniky prináša nové veci, o ktorých nemusíte vedieť. Tu sú určité návody, ako sa tomu vyhnúť. Ak teda nie ste odborník a nemáte istotu, čo robíte, zverte práce radšej nám! Veď ak niekto nerozumie motorom, tiež si nerobí generálnu opravu motora v aute sám ...

Komponenty nie sú dobre zostavené či nastavené. Skontrolujte dobré zasunutie až na doraz, zapojené správne napájanie, či máte správnu verziu ovládača, na inom kontrolnom pracovisku overte, či jednotlivé komponenty pracujú a podobne. Táto téma je široká a v podstate platí hore napísané.

Nesprávne nainštalovaný operačný systém, pozrite si ďalšie body popísané nižšie.

 

 

Nejde nainštalovať operačný systém ...

 

Inštalujete starý alebo nepredpokladaný operačný systém na nové komponenty. Často na novom hardware nie je možné nainštalovať novší alebo starší operačný systém, použite verziu operačného systému pre ktorú bol hardware vyrobený. Niektoré veci je možné riešiť upgradom firmwaru alebo špeciálnymi postupmi pri inštalácií.

Na inštaláciu používate starú CD/DVD mechaniku, ktorá nekorektne číta zdrojové dáta.

Vadná napájacia sieť - 220 V rozvod nie je v poriadku. Moderné ATX zdroje môžu byť citlivé na nedobré kontakty - prechodové odpory, často sa nájde opálený kontakt v zásuvke, vadná predlžovačka, napájací kábel, zle zasunuté (málo zasunuté káble), blúdivé napätia na zemniacom kolíku a podobne, pri tom sa táto závada nemusela prejaviť na starom počítači! Zarazíte sa, že to snáď nie je možné. Z praxe vieme, že to možné je, a to aj v moderných budovách! Pozor, zásah do týchto rozvodov môže robiť len osoba znalá, hrozí úraz elektrickým prúdom! Záver: skúste počítač zapojiť bez predlžovačky na inú zásuvku, podľa možnosti v inej miestnosti alebo budove.

K novému hardware je pripojené iné, vadné alebo nepredpokladané zariadenie, ktoré znemožňuje korektnú prácu nového hardware. Počas inštalácie systému pre to takéto zariadenia odpojte alebo vymontujte.

Máte vírus (v počítači). Nič by to nebolo čudné, je to dnes bežné. Doporučujeme kvalitný antivírový software alebo priniesť PC k nám na odvírenie.

Neznalosť obsluhy. Do inštalácie operačného systému by sa v žiadnom prípade nemal púšťať laik alebo začiatočník.

Vadný hardware. Nové počítače sú u nás testované záťažovým software, väčšinou v operačnom systéme, ktorý ste si zakúpili alebo priniesli, aj keď ste zakúpili počítač bez operačného systému (v tomto prípade sa skušobný operačný systém po skončení testov odstraňuje). Samozrejme, vada hardware sa absolútne  vylúčiť nedá.

 

 

Operačný systém alebo aplikácie mrznú, správajú sa "čudne"

 

Snaha zrýchliť počítač Vás doviedla k pretaktovaniu frekvencie niektorého zariadenia. Jediné doporučenie je, uveďte všetko naspäť tak, ako to má byť. Experimentovanie nechajme pre tých, čo si môžu dovoliť ničiť svoj hardware a majú peniaze na druhý . Nechápeme, pre čo redaktori odborných časopisov o týchto praktikách píšu ako o niečom bežnom, sú to totiž totálne nezmysly! Ak by napríklad procesor bol schopný bežať spoľahlivo rýchlejšie, buďte si istí, že by ho výrobca označil vyššou frekvenciou už vo výrobe a so ziskom drahšie predal ...

V operačnom systéme nebol nainštalovaný posledný servisný pak, hlavne upozorňujeme na servisné paky týkajúce sa čipových sád na základných doskách. Napríklad Windows nie je schopný stabilne bežať na počítači s novými chipsetmi. Tieto servispaky nájdete na CD dodaných s počítačom, alebo na našej stránke linky.

Nenainštalované, zle nainštalované alebo nainštalovaná zlá verzia ovládačov zariadení. Táto oblasť je široká a nie je univerzálny recept. Na CD dodaných s počítačom ovládače sú pre rôzne operačné systémy a rôzne verzie hardware, je potrebné identifikovať ten správny, prípadne získať novšiu verziu napríklad na našej stránke linky.

Vadná napájacia sieť - 220 V rozvod nie je v poriadku. Moderné ATX zdroje môžu byť citlivé na nedobré kontakty - prechodové odpory, často sa nájde opálený kontakt v zásuvke, vadná predlžovačka, napájací kábel, zle zasunuté (málo zasunuté káble), blúdivé napätia na zemniacom kolíku a podobne, pri tom sa táto závada nemusela prejaviť na starom počítači! Zarazíte sa, že to snáď nie je možné. Z praxe vieme, že to možné je, a to aj v moderných budovách. Pozor, zásah do týchto rozvodov môže robiť len osoba znalá, hrozí úraz elektrickým prúdom! Záver: skúste počítač zapojiť bez predlžovačky na inú zásuvku, podľa možnosti v inej miestnosti alebo budove.

Máte vírus (v počítači). Nič by to nebolo čudné, je to dnes bežné. Doporučujeme kvalitný antivírový software alebo priniesť PC k nám na odvírenie.

Nedobre nastavené režimy spánku a úspory energie. Režimy uspávania nie vždy fungujú korektne. Počítač po prebudení nemusí už byť celkom v poriadku. Špeciálne v starších verziách Windows nedoporučujeme používať vypínanie pevných diskov, default je nastavené po 15 minutách, túto funkciu na stolnom PC vypínajte.

Nedobre nastavené prenosové rýchlosti, U-DMA alebo SATA1/SATA2 módy na HDD, CD, DVD a RW. Nesprávne nastavenia vedú k buď veľmi pomalej práci počítača alebo k náhodnej deštrukcií dát počas čítania a zápisu, čo môže viesť k bláznivému správaniu sa počítača.

Nekorektné aplikácie pozmenili systém a uviedli ho do nestabilného stavu. Také bývajú často hry, utility na "vylepšenie" systému, keď niekde navádzajú ručne editovať registre systému, často to končí nedobre. Riešením je často len úplná reinštalácia systému.

Niečo iné. No, vidíte že len to, čo som napísal je pekne dlhý zoznam. Ak PC stále hnevá, je to potenciálny pacient a bude musieť prísť technik k Vám alebo prineste PC k nám. Nezabudnite priniesť Váš operačný systém, ovládače a software, ktorý potrebujete nainštalovať.

 

 

Nejde mi pripojiť sa na internet, nejde mail

 

Stať sa mohlo všeličo, v každom prípade nefunkčnosť internetu alebo pošty vieme riešiť.
Zoznam najčastejších príčin porúch:

Ak ste pripojený cez modem, môže byť vadný alebo zle nainštalovaný ovládač modemu.

Ak ste napojený cez router, najčastejšie je zle nastavený router alebo je starý a nevyhovuje novým parametrom linky - často sa to stáva u DSL routerov, niekedy pomôže nahrať do rotera aktuálny software.

V prípade rôznych USB zariadení na pripojenie k mobilnému internetu ide často o zle nainštalovaný ovládač alebo nezhodu s verziou operačného systému

Modem číslo vytočí, ale potom to vyhodí nejakú chybu a internet nejde. No, príčin môže byť veľa a oblasť je značne obsiahla. Zle zadané heslo, meno užívateľa, sieťové nastavenia, zlý ovládač modemu, zlý (zhavarovaný) software v PC, zavírené PC, zlá či nekvalitná telefónna linka. Jednoznačne odporúčame návštevu nášho technika u Vás, alebo prineste počítač s modemom k nám.

Vadný hardware - router, USB zariadenie, router

Vadná internetová linka

Zablokované internetové konto u poskytovateľa internetu

Dočasná porucha na strane poskytovateľa internetu

Zle nakonfigurovaná sieť v počítači alebo mailové konto

Antivírový software nekorektne zablokoval prístup na internet

Zavírený počítač alebo poškodený operačný systém

 

 

Tak zlé to nebude, všetko sa dá vyriešiť !Sú moje dáta v bezpečí?

 

Ak pravidelne nezálohujete dáta na média alebo disky uložené mimo požítača, tak nie, Vaše dáta nie sú v bezpečí.

Faktory ktoré ovplyvňujú stratu dát:

 

vírusy, chýbajúca antivírová ochrana

zlyhanie hardware - zhavarovať môže aj nový harddisk

ľudský faktor - nechcené zmazanie dát obsluhou

nekorektný software

zálohovanie dát na nespolahlivé médium, napr. disketa

zálohovanie dát na prepisovateľné zariadenie, napríklad hadrddisk, tvale pripojené k počítaču. V tomto pípade napríklad vírusová infekcia zlikviduje pôvodné aj vyzálohované dáta

požiar, živelná pohroma

krádež hardware

 

No, je toho dosť, takže ak sú Vám Vaše dáta milé, zálohujte ich pravidelne na CD, DVD alebo páskové mechaniky, prípadne na harddisk v šuflíku, ktorý ale po skončení zálohovania treba vybrať z počítača a uložiť na bezpečné miesto.

Na zálohovanie používajte viac médií pre prípad, že by v prípade potreby nešlo niektoré médium/páska/HDD prečítať.
Na požiadanie Vám vypracujeme vhodnú stratégiu archivácie a zálohovania dát.

 

 

Ak ste tu odpoveď nenašli, skúste si pozrieť návody, alebo konzultujte problém s nami telefonicky, mailom, osobne, prípadne prineste počítač na servis k nám.